Kabızlık, seyrek dışkılamayı ifade etmek için kullanılır. Tipik olarak haftada 3’den az dışkılama kabızlık olarak adlandırılır.

Ancak dışkı miktarının azalması, güçlükle dışkılama, tamamen boşalamama ve dışkılamak için çeşitli ilaçlara ihtiyacı olmak da kabızlık olarak nitelendirilebilmektedir.

Lifli gıdalarla beslenmek ve bol sıvı almak kabızlıktan korunmak için önerilir.

Egzersiz yapmak da barsak fonksiyonları için faydalıdır. Kısa süre kabızlık olması normal kabul edilir.

Kabızlık

Kabızlığın Nedenleri

Kabızlık sıklıkla, yetersiz lifli gıda ve sıvı alımı, hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle olur. Kabızlık seyahat sırasında, gebelikte veya diyet değişikliğinde artabilir. Şeker hastalığı, Parkinson hastalığı, multipl sklerozis, tiroid hastalıkları ve skleroderma kabızlığa neden olabilir. Ağrı kesiciler, antidepresanlar, hipertansiyon için kullanılan diüretikler, demir hapları, kalsiyum içeren ilaçlar ve aleminyum içeren antiasitler barsak hareketlerini yavaşlatarak kabızlığına neden olabilir. Kabızlık, 3 haftadan fazla sürerse veya dışkıda kan görülürse bir doktor tarafından muayene ve tetkik edilmesi gereklilidir.
YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?
ONLİNE RANDEVU İÇİN BAŞVURUN
Sağlıklı bir yaşam herkesin hakkı...

Kabızlığın Tedavisi

Eğer kabızlığa neden olabilecek ,yukarıda bahsedilen, bir hastalık varsa, öncelikle bu hastalık tedavi edilmelidir. İlk tedavi seçeneği, tahıllı ekmeklerin, belli sebze ve meyvelerin tüketilmesi ve sıvı alımının arttırılmasıdır. Bu basit diyet değişiklikleriyle çoğu kişide kabızlık başarılı bir şekilde tedavi edilir.

Düzenli olarak egzersiz yapmak fayalı olabilir. Sindirelemeyen sebze liflerinin alınması faydalıdır. Dışkı yumuşatıcı ilaçlar ve lavmanlar sadece doktor tarafından önerildiğinde kullanılmalıdır. Çoğu hasta için dışkılama zamanının günün belirli saatlerinde düzenli olarak yapılması fayda sağlar.

‘Biofeedback tedavisi’: Bir çeşit fizik tedavi ile kasların güçlendirilmesine dayanan bu yöntem pelvik taban kaslarında fonksiyon bozukluğu olan hastalarda, karın kasları ile pelvik taban kaslarının koordineli çalışmasını sağlayarak, kabızlığın azalmasını sağlayabilir.

Cerrahi: Diğer tedavi yöntemlerinden fayda sağlanamayan ciddi kronik kabızlıklarda ameliaytla kalın barsağın bir kısmının çıkarılması gerekebilir. Kabızlık tedavisi için ameliyat yapılması nadiren gerekir. Pelvik taban hastalığı olan hastalarda cerrahi tedavi önerilmemektedir.