Makaleler

Prof. Dr. Gökhan ÇİPE

Crohn Nedir?

Sindirim sistemini oluşturan yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaklardaki bir veya birden fazla bölümü tutabilen, düzelmeler ve alevlenmelerle seyreden kronik iltihabi bir bağırsak hastalığıdır. Hastalık en çok ‘ileum’ denilen ince bağırsakların son kısmını tutmaktadır. "Makalenin Devamı"

Ülseratif Kolit Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülseratif kolit, kalın bağırsağın iç yüzeyini döşeyen bölümün, çevresel faktörlerin etkisi ile iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastaların büyük bir çoğunluğunda bağırsağın son kısmı olan bölüm (rektum) hastasıdır. Hastalık sıklıkla makattan yukarı doğru kalın bağırsak boyunca yayılır. "Makalenin Devamı"

Safra Kesesi Taşlarında Tedaviyi İhmal Etmeyin

Safra kesesi taşları (kolelit) kadınlarda erkeklere oranla daha fazla çok görülen, oldukça ağrılı seyredebilen bir hastalıktır. Safra taşları normal veya anormal safra bileşenlerinin büyüme veya birleşme yoluyla vücutta oluşan kristal yapılardır. "Makalenin Devamı"

Rektum Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kalın bağırsağın son kısmı olan rektumda görülen kanser türüdür. 35 yaşından sonra kansere yakalanma oranı artar ve 50'li yaşlarda görülme sıklığı en üst seviyelere ulaşır. Hastaların büyük bir yüzdesinde 40 yaş ve üzerinde gelişmektedir ve her on yılda riski iki katına çıkar "Makalenin Devamı"

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide operasyonunun ardından özellikle ilk haftanın önemi büyüktür. Hastanın doktorun söylediklerine harfiyen uyması gerekmektedir. İlk hafta sıvı ile beslenip ilaçların ihmal edilmemesi gerekmektedir. Tüp mide ameliyatı sonrasında hastanın özverili, sabırlı ve azimli olması gerekmektedir. "Makalenin Devamı"

Kabızlık

Kabızlık, bağırsak hareketlerinde meydana gelen yavaşlama sonucunda gelişen bir rahatsızlıktır. Kabızlık bir hastalıktan ziyade başka hastalıkların oluşmasına yol açacak bir belirtidir. Eğer kişi haftada iki kez yada daha az sayıda dışkılama yapıyorsa bu durum kabızlık olarak nitelendirilmektedir. "Makalenin Devamı"

Anal Kanser

Anal kanser ya da anüs kanseri, anal kanal ve kısa pasaj içinden bağırsak hareketlerinin geçiş çevresinde hücrelerin anormal büyümesine denir. Bu konumda bulunan kanserinin en yaygın tipi de diğer kanser türlerine neden olan virüs enfeksiyonunun bir türü ile ilişkili olduğuna inanılmaktadır. "Makalenin Devamı"

Ülseratif Kolit

Kalın bağırsağın en iç tabakasının (ki buna mukoza denir) iltihabıdır. Mukozada iltihap ve kanayan yaralara yol açar. Hastaların hemen hepsinde bağırsağın son bölümü (rektum) tutulmuştur. Hastaların bir kısmında bağırsağın daha büyük bölümü, bazı hastalarda da kalın bağırsağın hepsi hastadır. "Makalenin Devamı"

Divertiküler Hastalık

Divertiküler hastalık, kolon duvarında ortaya çıkan küçük keseler veya torbaların varlığı komplikasyonlar oluşturduğunda bu durumuna verilen genel addır. Divertikülozis basitçe kolon içinde olan komplikasyonsuz veya sorunsuz bu keseler anlamına gelir. "Makalenin Devamı"

Kolonoskopi

Kolonoskopi, uzun, esnek, boru şeklinde bir alet kullanılarak, kolon ve rektumun tüm kaplamasını incelemek için güvenli ve etkili bir yöntemdir. Kolon ve rektum ile ilgili sorunları teşhis etmenin yanısıra, biyopsi ve kolondan polip çıkarmak için kullanılır. "Makalenin Devamı"

Kolorektal Kanser Riski

Kolorektal Kanser - Kolon ve Rektum Kanseri - hem erkeklerin hem de kadınları etkileyen Amerika Birleşik Devletleri'nde ikinci lider katil kanser tipidir. Yaşınız ilerledikçe yakalanma riskiniz artar. Bazı insanlar kendi kişisel veya aile öyküsü bağlı olarak daha yüksek risk altındadır. "Makalenin Devamı

Genetik ve Kolorektal Kanser

Genler, bizim ebeveynlerimizden devraldığımız biyokimyasal bilgilerdir. Genler, bizim çeşitli fiziksel özelliklerimizin belirlenmesi ve bazı hastalıklara zemin hazırlamakta rol oynarlar. Kalıtsal genetik faktörler, muhtemelen tüm kanserlerde, özellikle kolon ve rektum kanserinde (CRC), potansiyel olarak bu maligniteleri geliştirmek için bir kişinin rieskini arttırır. "Makalenin Devamı"

Perianal Crohn İhtiyaçları Multidisipliner Yaklaşım

Perianal fistül Crohn & Amerika Kolit Vakfı (CCFA) klinik uygulama kurallarına göre, Crohn hastalığı ve etkin yönetimi ortak bir komplikasyon multidisipliner bir yaklaşım gerektirmektedir. "Makalenin Devamı"

Yasal Uyarı

Bu sitedeki tüm bilgiler, bilgilendirme amaçlıdır ve gerçek doktor muayenesinin yerini tutmaz. Doğru teşhis için doktorunuz ile görüşünüz.