Kasık fıtığı bağırsağın bir parçasının karın kaslarındaki zayıf bir noktadan dışarı çıkmasıyla oluşur. Oluşan çıkıntı öksürürken ya da ağır nesneleri kaldırırken ağrıya neden olabilir.

Genel olarak kasık fıtığı teşhisi için kasık bölgesinde şişlik olup olmadığını kontrol eden fiziksel bir muayene yeterlidir. İdrar yolu enfeksiyonlarını kontrol etmek için idrar testi yapılabilir. İdrar yolu enfeksiyonu veya böbrek taşı kasıkta fıtık ağrısı ile karıştırılabilecek bir ağrıya sebep olabilir...

Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir ?

Kasık fıtığı bağırsağın bir parçasının karın kaslarındaki zayıf bir noktadan dışarı çıkmasıyla oluşur. Oluşan çıkıntı öksürürken ya da ağır nesneleri kaldırırken ağrıya neden olabilir.
Robotik Kasık Fıtığı Tedavisi
Genel olarak kasık fıtığı teşhisi için kasık bölgesinde şişlik olup olmadığını kontrol eden fiziksel bir muayene yeterlidir. İdrar yolu enfeksiyonlarını kontrol etmek için idrar testi yapılabilir. İdrar yolu enfeksiyonu veya böbrek taşı kasıkta fıtık ağrısı ile karıştırılabilecek bir ağrıya sebep olabilir

Fıtık belirtilerine benzeyen diğer hastalıkların varlığını kontrol etmek için görüntüleme testleri kullanılabilir. Kasık fıtığı hastanın günlük yaşantısını zorlaştırmıyorsa ameliyat edilmesi gerekmez fakat hayatı zorlaştıran fıtıkların tedavisinde cerrahi uygulanır. Genellikle kasık fıtığı tedavisinde cerrahi yöntemler kullanılır ve kasık fıtığı onarımı sık görülen bir cerrahi operasyondur.
YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?
ONLİNE RANDEVU İÇİN BAŞVURUN
Sağlıklı bir yaşam herkesin hakkı...

Tedavi Yöntemleri

Robotik Cerrahi (Robot yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi):

Robotik cerrahide hastaya birkaç adım mesafede bulunan cerrah robotun özel kamerasının sağladığı 3 boyutlu yüksek çözünürlüklü görüntü rehberliğinde ameliyatı gerçekleştirir. Ameliyat hastada açılan birkaç küçük kesiden gerçekleştirilir. Kesilerin küçüklüğü hastanın iyileşme sürecini kolaylaştırır. Cerrahın konsolda yaptığı tüm el hareketleri anlık olarak daha hassas ve daha keskin bir şekilde ameliyat bölgesine iletilir. Kesilerin küçüklüğü ameliyat sonrası hastanın iyileşme sürecinin daha rahat geçmesini ve günlük aktivitelerini daha hızlı gerçekleştirebilmesini sağlar.

Açık Cerrahi

Lokal veya genel anestezi altında yapılabilen bu prosedürde, cerrah hastanın kasık bölgesinde bir kesi yapar ve çıkmış olan dokuyu karna doğru geri iter. Daha sonra zayıflamış bölgeyi diker ve açıklık kapatılarak operasyon sonlandırılır. Açılan kesinin büyüklüğü hastanın iyileşmesini yavaşlatır.

Laparoskopik Cerrahi (Minimal İnvaziv Cerrahi):

Laparoskopik fıtık onarımı operasyonları hastanın karın bölgesinde açılan birkaç küçük kesiden gerçekleştirilir. Operasyon boyunca daha geniş bir alan sağlamak amacıyla hastanın karnı gaz yardımıyla şişirilir. Kesilerden birine küçük bir kamera yerleştirilerek cerrahın alanı görmesi sağlanır. Laparoskopik cerrahi minimal invaziv bir cerrahi yöntemdir. Ameliyat sonunda hastalar normal aktivitelerine daha hızlı dönebilirler.